Niewygodne pytania na lekcję historii

Niewygodne pytania z historii. Jeśli chcesz poprzeszkadzać na lekcji historii to oto lista problemów dobrych do wykorzystania i zadania niewygodnego pytania:

– Dlaczego generał Sikorski musiał zginąć? Mowa o słynnej katastrofie lotniczej znad Gibraltaru. Wciąż nie wiadomo, czy to był wypadek, czy akcja obcego (brytyjskiego lub radzieckiego) wywiadu.

– Czy WiN („Wolność i Niezawisłość”, organizacja powstała po rozwiązaniu AK) mordowała Ukraińców, czy nie? Ogólnie chodzi o to, że niektórzy Polacy mogli mieć za złe działalność takich organizacji jak UPA, której członkowie mordowali ludność polską na obszarach Ukrainy pod okupacją niemiecką.

– Czy pułkownik Kukliński zdradził, czy nie? Kukliński za PRL-u uciekł na zachód i przekazał wojskom NATO strategiczne informacje na temat Układu Warszawskiego.

– Czy układ ryski był zdradą ukraińskiej racji stanu? Po zakończeniu wojny roku 20 w Rydze Polskę reprezentowali głównie narodowcy Dmowskiego, którzy wbrew Piłsudskiemu oddali większość Ukrainy Bolszewikom. Ukraińcy byli w tej wojnie po naszej stronie.

– A co pan sądzi o motywach wprowadzenia stanu wojennego? Czy miał obronić Polskę przed radziecką interwencją czy stłumić rodzącą się wolność?

– Czy właściwa jest ocena Piłsudskiego jako bohatera narodowego? Co prawda, obronił Polskę przed Bolszewikami (choć nie jest tajemnicą, że chciał zwiać wcześniej do Szwajcarii, ale mu na granicy wizy nie dali), ale jego metody eliminowania przeciwników politycznych nie świadczą o nim dobrze. Wystarczy przypomnieć jak skończył Centrolew i co to była Bereza Kartuzka.

– Kazimierza Wielkiego, ostatniego z Piastów, określa się jako postać bardzo pozytywną dla odbudowy Polski po rozbiciu dzielnicowym. Niestety, jego liczne żony, które kończyły swój żywot w sposób nie zawsze naturalny, mogą tego nie potwierdzić.

– Jak to możliwe, że za ciężkich czasów Kazimierza Wielkiego powstało tyle zamków? Czy slogan: „Zastał drewnianą, zostawił murowaną” to nie naciągana historia? Więcej tutaj: http://uleszka.uprowadzenia.cba.pl/webacja/warownie/kazimierz.htm

– Dlaczego zginął Gabriel Narutowicz? Trudno jest się połapać w tym całym politycznym bagnie Polski międzywojennej.

– Dlaczego budowle noszące według historyków cechy budownictwa „rzymskiego” znaleźć można poza ustalonym zasięgiem jakie miało cesarstwo rzymskie (Chiny, Irlandia)? Więcej tutaj: http://uleszka.uprowadzenia.cba.pl/webacja/12rzym/rzym.htm

– Czy możliwe jest zmieszczenie setek osób w jednej stodole w Jedwabnem? Dlaczego ekshumacja szczątków została powstrzymana za czasów rządów Kaczyńskiego?

Można też się pytać o śmierć Hitlera i inne oklepane, ale zwykle skuteczne tematy. Można też zapytać o Jezuitów. Odegrali ogromną rolę w rozwoju oświaty w XVI wieku w Europie, ale ich działalność np. na Dalekim Wschodzie budzi wątpliwości (kto czytał „Shoguna” Clavella, ten wie, o co chodzi).

Historycy to zwykle beton umysłowy i na pewno nie dowiesz się od nich niczego poza tym co muszą przekazać uczniom w ustalonym odgórnie programie nauczania.