Sposoby na odkładanie pieniędzy

Oto kilka sposobów na odkładanie pieniędzy, które można wprowadzić w naszym codziennym życiu. Każdy z nas wie jak dużą sztuka jest zaoszczędzenie kilku złotych i nie wydawanie ich na inne rzeczy niż pierwotny cel. Jak to mówią – apetyt rośnie w miarę jedzenia. Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli dostalibyśmy w pracy podwyżkę to momentalnie pojawiłyby się nowe wydatki i przyjemności, na które będziemy mieć ochotę wydać dodatkowe pieniądze. Przykładowo jeśli nas nie stać, to nie ciągną nas takie przyjemności jak droższe restauracje, częste wizyty w knajpach, a nawet częste odwiedziny w centrach handlowych. Jednak nie sztuką jest posiadanie pieniędzy i nie korzystania z dóbr oferowanych przez ten świat, sztuką jest korzystanie z przyjemności i odłożenie pewniej kwoty pieniędzy. Ale tutaj rodzi się proste pytanie, a mianowicie, jak to zrobić? Sposób jest prosty, nie żyjmy ponad stan i nie wydawajmy więcej pieniędzy niż potrzebujemy. Udajmy się na kolację z kimś nam bliskim i spędzajmy miło czas, jednak o wiele lepiej jest zakupić po dwie lampki wina, niż na przykład całą butelkę. Do tego chcąc się pokazać nie musimy zostawiać napiwków o wysokości drugiego obiadu, nawet jeśli zostawienie napiwku samo w sobie jest oznaką kultury i docenienia jakości obsługi.

odkładanie pieniędzy pomysły i sposobyMiałem takiego kolegę, który zarabiał na tyle mało, że prawie nigdy nie starczało mu tych pieniędzy do pierwszego. Pod koniec miesiąca musiał pożyczać jakieś drobne kwoty od znajomych, aby dociągnąć jakoś do wypłaty. Mnie wcale to nie dziwiło, że takie coś było u niego na porządku dziennym. Mimo, że zarabiał mało to zamiast spróbować odłożyć trochę pieniędzy i coś zmienić w swoim życiu to on nagminnie roztrwaniał te pieniądze na alkohol i rozrywki. Doszło do tego, że w momencie, gdy stracił i tę, słabo płatną pracę musiał prosić kolegów o kąt do zamieszkania, bo nie miał 500 zł, aby zapłacić za pokój na stancji, który wynajmował. Wniosek jest jeden – lepiej jest mieć trochę pieniędzy na wypadek jakiegoś potknięcia niż nie mieć ich wcale.

Sposobem na odłożenie pieniędzy jaki stosuję jest np. wkładanie do skarbonki po 10 zł. Ilekroć w moim portfelu trafi się jakaś dziesiątka to automatycznie trafia ona do skarbonki. W ten sposób można co miesiąc odkładać po kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych i wcale nie zauważać ubytku tych pieniędzy. W momencie gdy taką skarbonkę otworzymy po roku okazuje się, że znajduje się tam np. 1500 zł. To już jest kwota, za którą można wybrać się na jakieś niedrogie wakacje. Naprawdę warto skorzystać z tego sposobu, bo daje on całkiem niezłe rezultaty. Zamiast 10 zł, można też odkładać po 5 zł. Gdy wpadnie jakaś piątka do portfela to hop – wrzucamy ją do skarbonki. I jaki to ładny dźwięk, gdy tam wpada. 😉 Wrzucając pieniądze papierowe czegoś takiego nie doświadczymy.

Jeśli nie korzystamy za dużo z gotówki to można też założyć nowe konto bankowe bez opłat i ustawić tam comiesięczny przelew z naszego głównego konta. Przelew taki to np. 100 czy 200 zł. Po roku, jak łatwo policzyć zbierze się tam co najmniej 1200 zł. Najlepiej, aby takie konto było choć minimalnie oprocentowane, więc najlepiej aby było ono oszczędnościowe. Ale gdzie lokować te pieniądze żeby nas wcale nie kusiły? Tutaj nie ma złotego środka, ponieważ środki będą nas kusić zawsze, ratunkiem jest lokata, z której nie możemy wypłacać pieniędzy. Niestety, wada jest taka, że nie będziemy w stanie wypłacić swojej gotówki w momencie, w którym będziemy jej pilnie potrzebować. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest właśnie założenie oddzielnego konta w banku, które nie będzie w żaden sposób połączone z naszymi czynnymi rachunkami i nie wybierzemy do niego karty płatniczej.

To były typowe sposoby na odkładanie pieniędzy, ale czy są jeszcze inne możliwości? Tak i jak najbardziej są również godne polecenia. Odkładać pieniądze można również dzięki rezygnacji z zakupów niektórych produktów, które tak naprawdę są nam zupełnie zbędne. Czyli mniej ciuchów, mniej elektronicznych gadżetów, które cieszą najwyżej tylko przez parę dni, mniej słodkich napojów gazowanych, słodyczy, piwa, papierosów, mniej tankowania benzyny, bo można przecież czasem wybrać się do pracy rowerem zamiast autem. I tu dodatkowa ważna kwestia, a mianowicie – ograniczenie kupowania tych rzeczy sprawi, że będziemy zdrowsi! Więcej zdrowia to więcej radości i siły, by działać, pracować, uczyć się i rozwijać. To wszystko jest równie ważne, obok tego, że uda się odłożyć trochę pieniędzy.

Takimi oto sposobami na pewno uda nam się odłożyć trochę pieniędzy, nawet jeśli nie jesteśmy w tej dziedzinie na razie mocni.