Usuwanie amalgamatów – czy warto?

Czy warto usuwać amalgamaty? Wypełnienia amalgamatowe zawierają niebezpieczne dla zdrowia stopy metali, a starsza generacja amalgamatu zawiera także rtęć. Te składniki mogą być przyczyną chorób neurodegeneracyjnych, autoimmunologicznych, upośledzać funkcje rozrodcze oraz wpływać toksycznie na płód w przypadku kobiet w ciąży. Dodatkowo prawie zawsze pod wypełnieniem pojawia się próchnica wtórna, ponieważ amalgamat bywa nieszczelny, nie wiążąc się chemicznie z tkankami zęba. Stan taki powoduje konieczność ponownego usuwania próchnicy z większą utratą tkanki zęba. Wypełnienia amalgamatowe posiadają także kiepską estetykę i z czasem przebarwiają zęby. W wielu krajach amalgamat został już dawno wycofany.

Nie ma wyznaczonej dawki rtęci, która byłaby obojętna dla zdrowia człowieka. Dziś wiadomo, iż amalgamat, używany przez stomatologów przez lata, okazał się przyczyną wielu dolegliwości. Osoba mająca kilka plomb tego typu absorbuje codziennie dawkę około 100 mikrogramów rtęci. Każde wypełnienie amalgamatowe podczas gryzienia pokarmów, żucia gumy czy szczotkowania zębów wydziela trujące opary rtęci przez cały okres użytkowania takiego wypełnienia. Dodatkowymi źródłami zatrucia organizmu rtęcią są ryby (zwłaszcza tuńczyk), farby, środki grzybobójcze czy powłoki materiałów wodoodpornych.

Wśród objawów zatrucia rtęcią wymienia się: częste infekcje, ciągle zmęczenie, brak energii, zmniejszoną zdolność widzenia, czucia, słyszenia, brak smaku, uszkodzenie nerek, zaburzenia emocjonalne oraz nadmierna pobudliwość. Rtęć jest również zdolna do uszkodzenia materiału genetycznego i wpisano ją na listę środków powodujących nowotwory.
Rtęć, jak i inne metale przemieszcza się z plomb do innych obszarów jamy ustnej, a stamtąd przenika do naczyń i rozprzestrzenia się po całym organizmie pozostając tam przez lata (do mózgu, kości żuchwy i szczęki, nerek oraz układu pokarmowego). Rtęć zaburza także równowagę flory bakteryjnej w jelitach i wydatnie przyczynia się do powstania odporności na antybiotyki.

Polecam dodatkowo obejrzeć poniższy film, aby uświadomić sobie jakie zagrożenie niesie ze sobą amalgamat w zębach.

Podczas usuwania wypełnienia ważne jest żeby resztki materiału usuwać ssakiem z jamy ustnej oraz odsysać powstające przy wierceniu opary.

Po usunięciu amalgamatów warto zastosować wspomagające usuwanie rtęci z organizmu suplementy takie jak: witamina A,C i E, miedź, selen, cynk, mangan, alginiany i pektyny, chrorella oraz spirulina.

Jeśli nadal posiadasz amalgamatowe wypełnienia w zębach to unikaj spożywania słonych, kwaśnych i gorących potraw, które wspomagają tworzenie oparów rtęci. Przyznam, że zapoznanie się z powyższym materiałem filmowym przekonało mnie o tym, aby pozbyć się amalgamatów z zębów jak najszybciej. Można to zrobić taniej zapisując się na zajęcia na Uniwersytetach Medycznych, gdzie praktykują studenci stomatologii. Za wymianę plomby amalgamatowej na białą, światłoutwardzalną zapłacimy wówczas nie więcej niż 40 zł, czyli płacimy za sam materiał.